Tržaški Porto Vecchio
Close this search box.

Legende morja

Globalno morje

Posamezne zgodbe Tržaškega zaliva niso le izseki iz lokalne zgodovine, temveč so vtkane v širšo mrežo, ki jo ponazarjajo razstavljeni modeli nekaterih ladij, ki so odigrale ključno vlogo v zgodovinskih dogodkih.

Čeprav se izraz »globalizacija« uporablja šele v zadnjem času, se je zmožnost povezovanja oddaljenih delov sveta in ustvarjanja trgovinskih mrež ter s tem izmenjave znanj in veščin, pojavila že v trenutku, ko so ljudje začeli pluti na dolge razdalje in ustvarjati trajne povezave med različnimi pristanišči in kulturami.

Na teh globalnih poteh so se odvijali dogodki, ki so korenito preoblikovali življenja tistih, ki so jim bili priča, pa tudi vseh naslednjih generacij; dogodki in zgodbe, ki so postale del naše svetovne dediščine, in ladje, ki se jih vsi spominjamo, kot je Endeavour, ki je med letoma 1768 in 1771 pod vodstvom Jamesa Cooka odplula na prvo znanstveno odpravo na Tihi Ocean in postavila temelje za poznejšo britansko kolonialno širitev, ali Beagle, ki je Charlesu Darwinu na odpravi v Južno Ameriko omogočila, da je razvil svojo teorijo o nastanku vrst.

Beagle - Brigantino a palo inglese del 1820, modello, anni Ottanta del XX secolo
- Beagle - Angleški bark iz leta 1820, model, 80. leta 20. stoletja

Tematski sklopi